Hatékony tanulás

Hogyan legyél hatékonyabb a tanulásban?

Hogyan legyél hatékonyabb a tanulásban?

A tanulás két leggyakrabban említett nehézsége, hogy unalmas vagy túl nehéz a tananyag. Arról kevésbé esik szó, hogy tudjuk-e egyáltalán, hogyan kell tanulni, milyen hatékony tanulási módok vannak és hogyan bírhatjuk rá agyunkat jobb teljesítményre. Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Hogyan működik az agyunk?

Agyunk a tanulás folyamata során új idegi kapcsolatokat épít ki, vagy éppen erősít meg, de ha ezeket nem használjuk eleget, az ellenkezője is történhet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egyre kevésbé emlékszünk egy adott témára vagy tevékenységre. Ez az úgynevezett felejtési görbe. Minél frissebb egy tudás, annál könnyebb visszaidézni, viszont az idő múlásával exponenciálisan csökken a felidézhetőség. Ahhoz, hogy ezt a természetes hanyatlást ki tudjuk játszani megfelelő időnként ismétlésre van szükség.

„Az ismétlés a tudás anyja.” – Ugye ismerős a mondás? Születésünktől kezdve szívjuk magunkba a tudást. Eleinte válogatás nélkül ismétlünk mindent, amit látunk, később szelektálni kezdünk. Mi az, ami érdekes, mi az, ami könnyebb, mi az, ami hasznos? Írni, olvasni és számolni is ismétléssel tanultunk meg. Ezzel csupán egy probléma van:

A jobb agyfélteke elhanyagolása

Az emberi agy két részre osztható: a bal félteke racionális, míg a jobb játékos, kreatív. Egészen az iskoláig mindkettő nagyon aktívan részt vesz a tanulási folyamatokban. Ha láttál már gyermeket elmélyedve játszani, kitalált történeteket szőni, akkor a jobb agyfélteke működését figyelhetted meg. Az iskolában ez a fajta játékos tanulás viszont hiányzik és kizárólag a bal agyfélteke erősítésére koncentrálunk. Unalmas ismétlésekkel.

Ami agyunkat leginkább felvillanyozza

Míg egy feladat megoldása vagy egy-egy tárgy tanulása megadott ponton aktivizálja az agyat, a zene sok-sok helyen egyszerre képes azt aktiválni. Ha pedig valamilyen hangszeren játszunk, annyi mindenre kell egyszerre figyelnie az agynak (ritmus, ujjak mozgása, kézmozdulatok, légzés, kotta, hangok), mintha testünket tennénk ki egy komolyabb edzésnek. 

A szelektív agy 

Az agy minden pillanatban figyel és felfoghatatlan mennyiségű információt észlel. Ha például most ránézel a telefonodra, hogy jött-e új üzenet, majd tovább olvasod ezt a cikket, meg tudnád mondani mennyi az idő? Ott volt a kijelzőn. Emlékszel rá?

A sok beérkező információ közül muszáj szelektálni, az fog kiesni, ami nem érdekes, nem hasznos, túl bonyolult, vagy ritkán használt. Ráadásul a fókuszálásnak is megvannak a határai: 25-45 percnél tovább szinte képtelenség ugyanarra a feladatra figyelni.

Maximális kapacitásra vágysz?

A test teljes energiatermelésének 20%-át agyunk használja fel. Ezért kiemelten fontos, hogy minőségi tápanyagokat fogyasszunk, elegendő folyadékot vigyünk be és jól aludjunk, vagyis nagyon jó kondiban tartsuk magunkat, és feltöltsük energiakészleteinket.

Éhgyomorra tanulni?

Éhesen tanulni, vagy teli gyomorra tanulni ugyanúgy rossz. Míg előbbi esetben az éhség okoz nehézséget a koncentrációban, utóbbinál az emésztés vesz igénybe nagyobb mennyiséget energiakészleteidből. Ha egész napos tanulásra készülsz, a legjobb, ha odafigyelsz az adagokra és kiegészítésként gyakran csipegetsz valami olyasmit, ami serkenti az agyműködést. Például diót, magokat, de a lédús gyümölcsök, és a kakaó is segítenek a pörgésben.

Aludj jól!

Egy átlag felnőtt számára 7-8 óra alvás elegendő ahhoz, hogy másnap kipihenten ébredjen. Ez azonban nem azt jelenti, hogy 7-8 óra ágyban töltött idő elegendő lenne. Az alvás minősége talán még fontosabb, mint a mennyisége. Ha csupán egy tippet adhatunk a jó, minőségi és pihentető alváshoz, az ez lenne: Tartsd a telefont távol az ágyadból. Ebbe bele tartozik az is, hogy lefekvés előtt már ne nyomogasd (főleg ne az ágyban) és reggel se az legyen az első dolgod, hogy szundizással, esetleg közösségi oldalak böngészésével töltsd az időt.

 Éjszakai tanulás

Hogyan kell tanulni? – hatékony tanulási tippek

Annak ellenére, hogy életünkből minimum 12 évet iskolai tanulással töltünk, mégsem tanulunk arról, hogyan is érdemes tanulni. Amit az iskolában mégis eltanulunk másoktól, illetve a tanároktól, az a jegyzetkészítés, a kiemelés, illetve a többszöri átolvasás. Tanulmányok viszont kimutatták, hogy ezek a technikák, összehasonlítva más tanulási stratégiákkal a legkevésbé hatékonyak.

A tanulást, illetve koncentrálást segíthetjük például zenehallgatással, szünetekkel, tánccal. Fontos az is, hogy az agyunkat folyamatosan edzésben tartsuk más irányú tárgyak, készségek tanulásával (például zenetanulással, egy új sport megtanulásával). Ám még mindig nem érkeztünk el ahhoz, hogyan lehet hatékonyan tanulni.

A hatékony tanulás egy olyan készség, mely lehetőséget ad arra, hogy időt szabadítsunk fel. Ha pedig több időnk lehet általa, mindenképp érdemes tanulmányozni. Rengeteg könyv született már a témában, tanulmányok, technikák, így talán az egyik legtöbb, amit tehetünk, hogy folyamatosan képezzük magunkat a tanulási technikákat illetően.

Jegyzetelés másként

A jegyzetkészítés hatékonysága is abban rejlik, hogy az illető tudja-e hogyan lehet igazán hatékony jegyzeteket készíteni. Az elmetérkép például egy jól ismert módja a jegyzetelésnek, mely bekapcsolja a jobb agyféltekét is a tanulásba.

Ha szeretsz jegyzeteket készíteni, készítsd azt követően, hogy elolvastad a tananyagot és becsuktad a könyvet. Ne másolj, próbáld visszaidézni, amit tudsz. Ezáltal máris erősíteni kezded a már megszerzett tudást.

Jegyzetelés másként II.

Egy másik hatékony módja a jegyzetelésnek, ha a tananyag mellett vagy helyett kérdéseket is felírsz. Így máris összekötöd a tényt egy lehetséges tesztkérdéssel vagy alkalmazási területtel.

Teszteld magad

Ha sok mindent kell megjegyezned (például nyelvet tanulsz), kártyákkal könnyen tesztelni tudod magad. Ehhez szuper segítség lehet a Quizlet. Ebben a programban digitális kártyákat hozhatsz létre, majd a program a Te segítségeddel egy algoritmust használva megfelelő időközönként visszakérdezi a tudásod. Ha egy kártyát könnyűnek jelölsz meg, talán csak egy hét múlva kérdez vissza, ha nehéznek, lehet, hogy 5 percen belül.

Csak 5 perc

Öt perc semmit nem jelent, viszont ezzel az egyszerű trükkel rávehetjük magunkat szinte bármire. Határozd el, hogy egy adott tevékenységet 5 percig végzel. Legyen gitározás, jóga, tanulás. Kezdj neki és add meg magadnak a szabadságot, hogy 5 perc után abbahagyod. Ha már lendületben vagy, könnyebben lendületben is maradsz.

Tudj többet!

Ahhoz, hogy egy adott területen igazán mély tudásod legyen, nem elég a tankönyvet átbújni. Ha valódi megértésre vágysz, járd körbe a témát, tegyél fel kérdéseket, tudj egy kicsivel többet, mint amennyi az elvárt. Ez az extra tudás nem csupán magabiztosságot ad, de szilárd talajt is biztosít a tudásodnak.

Taníts másokat

Szintén a tudás aktív visszahívását szolgálja a tanítás. Nem mesterszintű oktatásról van szó, elég ha például tanulótársaidnak, vagy egy nálad kicsit kevesebb tudással rendelkező barátodnak Te magyarázol el egy adott témát. A tanítás az ismétlés egy olyan formája, mely lehetőséget biztosít arra, hogy saját szavaiddal egy érdeklődő közönség előtt mesélj arról, amit már tudsz.

Agyserkentő tápanyagok

Ahhoz, hogy biológiai szinten támogatni tudd a tanulást olyan tápanyagokra van szükséged, melyek segítik a koncentrálást, fokozzák a memóriát, serkentik az agyi idegpályák működését, az ingerületátvitelt és fokozzák a mentális teljesítést. A Nutrimind Mind Complex táplálékkiegészítőjét úgy alkottuk meg, hogy mindezek kívánalmaknak megfeleljen. 8 természetes hatóanyag erejét ötvözi és ezek közül egyik sem a koffein, hisz mi is tudjuk, hogy egy sokáig tartó tanulásnál a kávé nem csupán egy adag koffeint jelent, hanem egy illatos, finom és békés szünetet is.

 Mind Complex

Vissza a blogba