Süngomba – egy ősi gyógygomba
A süngomba, vagy más néven oroszlánysörény gomba éppen úgy néz ki, mint egy bozontos állat, mely fákon, fatörzseken növekszik. A gombát a kínai gyógyászat ősidők óta használja, főként az idegrendszer kiegyensúlyozására, mely stresszes életmód esetén jelentősen képes javítani az életminőséget. Az idegrendszer védelme mellett azonban számos további pozitív tulajdonságával lehet a hasznodra. Ismerd meg a süngomba hatásait!
Természet adta gyógymód
Ugyan a modern gyógyászat kiemelkedő sikereket ért el a beteggyógyításban, a természet adta lehetőségeket csak nemrégiben kezdtük el újra felfedezni. A Kínában, Japánban, Észak-Amerikában, sőt még Európában is megtalálható süngombából évszázadok óta készítenek kivonatot, melyet általános vitalizáló és egészségmegőrző szerként használnak. Mivel az ősi gyógyászatban gyakran alkalmazták az általános erőnlét növelésére, az agyra gyakorolt hatásait is hamar felismerték. Az egykori gyógyítók ma is ismert neurodegeneratív betegségeket gyógyítottak vele.
Modern kutatásokkal sikerült igazolni, hogy a Lion’s Mane kivonata serkenti az idegi növekedési faktor (NGF) termelődését. Az idegi növekedési faktornak kulcsszerepe van az agyi folyamatok során. Ez a faktor felelős a figyelemért, motivációért, memóriáért és kognitív funkciókért felelős neuronok túléléséért és megfelelő működéséért. Ha több van az agyunkban ebből a faktorból, az növeli a szellemi frissességet, emlékezőképességet és a tanulási funkciókat is, illetve csökkenti a szorongást, és javítja az általános hangulatot. Ha viszont a kelleténél kevesebb, komolyabb betegségek is kialakulhatnak.
A süngomba tanulmányozása során egyes kutatók az agyi funkciók mellett immunrendszert érintő területeket is vizsgálták, és bebizonyították, hogy a süngomba hatékony gyógymód lehet májbetegségek, elhízás, emésztőszervi betegségek, lyme-kór és néhány rákos megbetegedések esetén is.
A Lion’s Mane-nel végzett kísérletek közben kutatók azt is kiderítették, hogy képes csökkenteni az úgynevezett amiloid plakkokat. Ezek a lerakódások azok, melyek blokkolják az egyes neuoronok közötti jelátadási képességet. Az amiloid plakkok csökkentésével olyan neurodegeneratív betegségek lassíthatók le, mint az Alzheimer vagy a Parkinson-kór.
A süngomba jótékony hatásai
A süngomba legizgalmasabb vizsgálati területe kétséget kizáróan az idegrendszeri, idegvédő és idegi növekedési faktorra gyakorolt hatások. Minél magasabb az idegi növekedési faktor szám, annál egészségesebb az agy. Egy tökéletesen egészséges agy könnyen tanul, ellenálló és képes a gyors idegi kapcsolatok kialakítására.
Jobb memória
Állatokon és embereken végzett kutatások eredményei arra utalnak, hogy a süngomba alkalmazása ígéretes lehet egészséges egyének kognitív képességeinek javításában, valamint Alzheimer-kórral és más neurológiai rendellenességgel küzdő személyek kezelésében egyaránt.
Ezek és hasonló vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy az Oroszlánsörény gomba potenciálisan alkalmas lehet egészséges egyének kognitív képességét javító kiegészítőjeként, valamint az Alzheimer-kór és más neurológiai rendellenességek kezelésében.
Depresszió és szorongás csökkentése
Egy 2010-ben végzett Japán kutatás során több héten keresztül tesztelték a Lion’s Mane depresszióra és szorongásra gyakorolt hatását. A tesztek során bebizonyosodott, hogy akik süngombát kaptak, lényegesen jobban aludtak, kevesebbet szorongtak és kevesebb depresszív tünetet mutattak, mint placébót kapó társaik.
Egyéb egészségügyi hatások
A hagyományos kínai orvoslás gyakran használja emésztőszervi-, gyomorproblémák esetén a süngombát, mely hatást szintén sikerült már kutatással is igazolni.
Állatokon végzett kutatások szerint csökkenti a lipidek felszívódását, ezáltal segítséget nyújthat az elhízás leküzdésében is. Ugyanezen tulajdonsága a kardiovaszkuláris megbetegedések megelőzésében is szerepet játszik.
Hogyan működik?
Egy 1950-es években végzett kutatás egyértelműen lejegyezte, hogy az idegi növekedési faktor az egyik elsődleges építőeleme az egészséges agynak és neuroplaszticitásnak. Ez utóbbi az agy és az idegsejtek képlékenységét, változtathatóságát jelenti. Minél erőteljesebb a neuroplaszticitás, annál könnyebbé válnak a tanulási folyamatok.
Elegendő idegi növekedési faktor esetén az agy képes javítani a megismerési folyamatokat, ösztönzi az idegsejtek, idegpályák munkáját, melyen keresztül az egyes impulzusok testünkben, és főként agyunkban továbbítódnak. Minél több idegi növekedési faktor van jelen, annál gyorsabban és hatékonyabban működik az agy és áramlik az információ az idegi pályákon.
Amennyiben azonban kevés idegi növekedési faktor van jelen az agyban, fokozatosan romlanak a kognitív képességek, az idegsejtek végül elhalnak. Egyre több kutatás jut arra a végkövetkeztetésre, hogy az Alzheimer és más neurológiai rendellenesség mögött az alacsony idegi növekedési faktor áll.
Megfelelő vagy többlet idegi növekedési faktor esetén azonban regenerálódhatnak az idegi pályák, vagyis nem csupán lassítható a neurológiai rendellenesség kialakulása, de akár vissza is fordítható.
A süngombában található összetevők átlépve a vér-agy gátat közvetlenül képesek serkenteni az idegi növekedési faktorok számát. Hatása azonban csak néhány hét használat után válik egyértelműen érezhetővé.
Képes az agy a megújulásra?
A tudomány egykoron úgy vallotta, hogy miután elértük a felnőttkort az agy már nem képes új agysejteket létrehozni. Ma már tudjuk, hogy az idegek képesek a regenerálódásra, ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy ez a folyamat mindenképp végbe is megy – ha mi magunk nem támogatjuk ezt megfelelően. Az életkor előrehaladtával a neuroplaszticitás csökken, az idegi növekedési faktorok száma csökken. Ez a folyamat nem csupán az Alzheimer vagy Parkinson kór kialakulásához vezet, de akár már rövid távon is képes szorongást, depressziót kialakítani.
Ebben a folyamatban nyújt segítséget a Lion’s Mane. Egy 1991-ben végzett kutatás során 50-80 éves, férfiakat és nőket vizsgáltak, akiket mindannyian közepesen gyenge kognitív képességekkel diagnosztizáltak. A 16 hetes kísérlet során a nootropikumot kapó csoport végig jobban teljesített, és jelentős javulást értek el kognitív teszteken, ugyanakkor a kísérlet befejezése után 4 héttel ismét romlani kezdett állapotuk.
Mi történik, ha süngombát eszel?
Ha kávét fogyasztunk, annak közvetlen érezhető a hatása. Ugyanez igaz néhány nootropikumra is, míg mások közvetlen hatása gyengébb vagy csupán hosszú távon fejti ki hatását. A süngomba is lassan fejti ki hatását. Az első észlelhető jelek közt szerepel a szorongás csökkentése, szellemi vitalitás és a kedélyállapot javulása, de hamar jelentkezhet a problémamegoldási képességek javulása és a tanulási tempó növekedése is.
Adagolása
Jelenleg limitált számú kutatás áll rendelkezésre, ezért optimális adagolás egyelőre nincs meghatározva. Általánosságban elmondható, hogy minimum 500 mg/nap fogyasztása elegendő lehet, hogy pozitív hatásait érezhessük, azonban már kialakult rendellenességek esetén a napi 3000 mg fogyasztása sem túl sok.
A Nutrimind Lion’s Mane egyetlen kapszulájában 500 mg aktív süngomba kivonat található.
Záró gondolatok
A süngomba kivonata rendkívül hasznos az agysejtek regenerálódásához. A szervezet hasonló formulát nem termel, de a természet a megfelelő formában rendelkezésünkre bocsájtja, így támogathatjuk, hogy hosszú és szellemileg is friss életet élhessünk. Nem csupán a neurodegeneratív betegségek kialakulásától véd meg, hanem serkenti a memóriát és növeli a fókuszálási képességeket. Javítja a kedélyállapotot, csökkenti a szorongás és a depresszió tüneteit is. Ha szeretnéd növelni a fókuszálási képességeid, memóriád, kognitív képességeid, esetleg célod, hogy gyorsabban átláss bizonyos feladatokat, és megoldást találj rájuk, érdemes tenned egy próbát a süngombával!